Welcome to the Columbus, Georgia Elections and Registration Website
 
 
 

Election Results

Date of Election: November 4, 2008
Registered voters: 118,302
Cast votes: 42,247 
Turnout: 35.71%

  • – Democrat
  • – Republican
  • – Libertarian
  • – Independent
  • – Non-Partisan/Write-in

U.S. President and Vice President

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Barack/Joe
Obama/Biden

44,03659.51%

John/Sarah
McCain/Palin

29,52439.90%

Bob/Wayne
Barr/Root

2850.39%


Write-in

1490.20%
Total73,994

U.S. Senator - Runoff

CandidatesVotesPCT (%)

Jim
Martin

41,22659.52%

Saxby
ChamblissIncumbent

26,21737.85%

Allen
Buckley

1,7812.57%


Write-in

430.06%
Total69,267

Public Service Commission, District 1

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Doug
EverettIncumbent

36,21160.90%

John
Monds

23,03738.74%


Write-in

2130.36%
Total59,461

Public Service Commission, District 4 - Runoff

CandidatesVotesPCT (%)

Jim
Powell

40,48059.54%

Lauren
McDonald

25,51437.53%

Brandon
Givens

1,9612.88%


Write-in

350.05%
Total67,990

U.S. Representative, District 2

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Sanford
Bishop

31,42285.62%

Lee
Ferrell

5,24814.30%


Write-in

290.08%
Total36,699

U.S. Representative, District 3

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Lynn
WestmorelandIncumbent

21,56364.95%

Stephen
Camp

11,62335.01%


Write-in

130.04%
Total33,199

State Senator, District 15

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Ed
HarbisonIncumbent

37,64999.35%


Write-in

2460.65%
Total37,895

State Senator, District 29

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Seth
HarpIncumbent

18,50565.02%

E.T.
Anderson

9,94234.93%


Write-in

140.05%
Total28,461

State Representative, District 129

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Vance
SmithIncumbent

5,21899.33%


Write-in

350.67%
Total5,253

State Representative, District 130

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Debbie
BucknerIncumbent

12,65599.43%


Write-in

730.57%
Total12,728

State Representative, District 131

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Richard
SmithIncumbent

18,08799.16%


Write-in

1530.84%
Total18,240

State Representative, District 132

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Calvin
SmyreIncumbent

8,72674.31%

Zephaniah
Baker

3,00325.57%


Write-in

140.12%
Total11,743

State Representative, District 133

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Carolyn
HugleyIncumbent

15,14499.42%


Write-in

880.58%
Total15,232

District Attorney

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Julia
Slater

40,55458.45%

Gray
CongerIncumbent

28,78841.49%


Write-in

370.05%
Total69,379

Probate Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Julie
LumpkinIncumbent

51,55698.97%


Write-in

5341.03%
Total52,090

Superior Court Clerk

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Linda
PierceIncumbent

47,87669.43%

Reba
Rae

21,04930.52%


Write-in

320.05%
Total68,957

Sheriff

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

John
Darr

39,18556.90%

Ralph
JohnsonIncumbent

29,33542.60%


Write-in

3440.50%
Total68,864

Tax Commissioner

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Lula
LunsfordIncumbent

62,48199.43%


Write-in

3590.57%
Total62,840

Municipal Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Stephen
Hyles

42,60061.13%

Haywood
TurnerIncumbent

27,05838.83%


Write-in

340.05%
Total69,692

Municipal Court Clerk

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Vivian
Creighton-BishopIncumbent

60,29799.52%


Write-in

2910.48%
Total60,588

Marshal

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Greg
CountrymanIncumbent

60,17099.55%


Write-in

2690.45%
Total60,439

Coroner

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Bill
ThrowerIncumbent

60,22699.51%


Write-in

2970.49%
Total60,523

Solicitor General

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Ben
RichardsonIncumbent

59,33899.63%


Write-in

2200.37%
Total59,558

State Supreme Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Robert
BenhamIncumbent

53,06799.58%


Write-in

2240.42%
Total53,291

State Supreme Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Harris
HinesIncumbent

53,18699.66%


Write-in

1820.34%
Total53,368

State Appeals Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Gary
AndrewsIncumbent

53,22799.72%


Write-in

1470.28%
Total53,374

State Appeals Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Charles
Mikell, Jr.Incumbent

52,63599.71%


Write-in

1530.29%
Total52,788

State Appeals Court Justice - Runoff

CandidatesVotesPCT (%)

Mike
Sheffield

11,38720.88%

Tamela
Adkins

11,22420.58%

Sara
Doyle

10,41619.10%

Michael
Meyer von Bremen

8,43415.46%

Christopher
McFadden

3,20311.64%

Bruce
Edenfield

3,3416.13%

Perry
McGuire

6,3515.87%


Write-in

1870.34%
Total54,543

Superior Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

John
AllenIncumbent

57,96799.75%


Write-in

1430.25%
Total58,110

Superior Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)

Alonza
Whitaker

33,93753.48%
Winner

Gil
McBride

29,44346.40%


Write-in

740.12%
Total63,454

Superior Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Robert
Johnston, IIIIncumbent

54,08999.69%


Write-in

1700.31%
Total54,259

Superior Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Bobby
PetersIncumbent

60,05899.65%


Write-in

2120.35%
Total54,259

Superior Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Douglas
PullenIncumbent

55,31499.54%


Write-in

2540.46%
Total55,568

State Court Justice

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Maureen
GottfriedIncumbent

54,06399.75%


Write-in

1330.25%
Total54,196

City Council, District 2

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Glenn
DavisIncumbent

9,81099.37%


Write-in

620.63%
Total9,872

City Council, District 4

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Evelyn
Turner PughIncumbent

7,85599.68%


Write-in

250.32%
Total7,880

City Council, District 6

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Gary
AllenIncumbent

7,86970.07%

Clint
Perkins

3,34429.78%


Write-in

170.15%
Total11,230

City Council, District 8

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

C.E.
McDanielIncumbent

3,52955.62%

Steve
Miller

1,43922.68%

Terry
Yarbrough

1,36721.54%


Write-in

100.16%
Total6,345

City Council, District 10

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Berry
HendersonIncumbent

41,92570.21%

Bert
Coker

17,68929.62%


Write-in

1030.17%
Total59,717

School Board Member, District 1

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Patricia
Hugley GreenIncumbent

4,78263.27%

Mary
Walker

2,20429.16%

Christopher
Seldon

5687.52%


Write-in

40.05%
Total7,558

School Board Member, District 3

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

James
WalkerIncumbent

4,22568.80%

Duane
Melvin

1,90230.97%


Write-in

140.23%
Total6,141

School Board Member, District 5

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Rob
Varner

6,63999.37%


Write-in

420.63%
Total6,681

School Board Member, District 7

CandidatesVotesPCT (%)
Winner

Norene
Marvets

2,47858.36%

Ryan
Newbern

1,75641.36%


Write-in

120.28%
Total4,246

State Constitutional Amendment #1

CandidatesVotesPCT (%)
Winner


Yes

44,75867.73%


No

21,32132.27%
Total66,079

State Constitutional Amendment #2

CandidatesVotesPCT (%)
Winner


Yes

38,17156.43%


No

29,47843.57%
Total67,649

State Constitutional Amendment #3

CandidatesVotesPCT (%)


Yes

34,04552.71%
Winner


No

30,54547.29%
Total64,590

Home       Voter Information       Elected Officials       FAQs       Contact Us       ColumbusGA.org       ColumbusGA.com       E-Mail Webmaster

Translations are powered by Google
CCG Logo Department of the Columbus, Georgia Consolidated Government